Praca w Holandii – co warto wiedzieć o tamtejszym rynku? 5 rad dla planujących wyjazd

Jerzy Biernacki
13.06.2016

Praca w Holandii wydaje się być bardzo atrakcyjną opcją dla Polaków, głównie z uwagi na wysoki poziom zarobków i jakości życia oraz dogodne połączenie, głównie drogowe. Zanim jednak zdecydujesz się podjąć pracę w kraju tulipanów, musisz poznać kilka faktów dotyczących tamtego rynku. Podpowiadamy, na których 5 kwestii warto zwrócić szczególną uwagę.

  1. Uważaj na pośredników – to generalna zasada dotycząca wyjazdu do pracy do dowolnego kraju. Dla własnego bezpieczeństwa nie korzystaj z usług pośredników reklamujących się w ogłoszeniach prasowych, szczególnie tych, którzy żądają prowizji za swoje usługi czy przekazania paszportu. Wybieraj tylko legalne, zarejestrowane agencje pracy lub poszukaj zatrudnienia na własną rękę, już na miejscu. W Holandii nie brakuje ofert pracy.
  2. Bez pozwoleń – podjęcie pracy w Holandii przez Polaków nie wymaga posiadania pozwolenia na pracę czy na pobyt. Nie musisz też posiadać zakwaterowania. Wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport i numer BSN, który uzyskasz w urzędzie miasta w Holandii, do którego się wybierasz.
  3. Zatrudnienie na takich samych prawach jak Holendrzy – Polak pracujący w Holandii musi otrzymać dokładnie takie samo wynagrodzenie jak Holender na tym samym stanowisku. Minimalna płaca dla osób powyżej 23. roku życia wynosi 8,22 euro (na 2016 rok) za godzinę, dla 22-latków 6,99 euro, dla 21-latków 5,96 euro, dla 20-latków 5,05 euro, dla 19-latków 4,31 euro, a dla 18-latków 3,74 euro. Każdy pracownik otrzymuje także dodatek wakacyjny w wysokości 8% rocznych zarobków.
  4. Najlepiej płatna praca dla osób z wyższym wykształceniem – jeśli legitymujesz się dyplomem, a w dodatku znasz angielski lub jeszcze lepiej niderlandzki, to masz szansę na znalezienie naprawdę dobrze płatnej pracy. Przykładowo: średnia pensja kierowcy ciężarówki wynosi 2100 euro, budowlańca 2000 euro, a urzędnika 2700 euro. W branży informatycznej dostaniesz 3-4 tysiące euro, a jako inżynier możesz liczyć na 3-3,5 tysiąca euro. Są to kwoty netto.
  5. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę – Polacy są szczególnie cenieni w branży kwiaciarskiej i produkcyjnej. Są to prace, których nie chcą wykonywać Holendrzy i zawsze jest tutaj popyt na pracowników. Statystycznie najtrudniej natomiast znaleźć zatrudnienie w branży elektrycznej i ślusarskiej.

Holenderski rynek pracy jest dla nas bardzo atrakcyjny, także z uwagi na bogate świadczenia socjalne dla rodzin i bezrobotnych. Wyjazd do pracy w tym kraju może być więc świetną alternatywą dla Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie