Pracujesz w Holandii, ale szef oszukuje Cię na wypłacie? Sprawdź, co powinieneś zrobić!

Mateusz Rąbalski
12.12.2018

Holandia to wciąż bardzo popularny kierunek emigracji zarobkowej. Jest o tyle atrakcyjny, że kraj ten leży stosunkowo niedaleko od polskiej granicy. Ponadto w Holandii można bardzo dobrze zarobić, nawet wykonując najprostsze prace. Niestety, zdarza się, że Polacy zatrudnieniu w holenderskich firmach, bywają oszukiwania na wypłatach. Co należy wówczas zrobić i jak walczyć o swoje prawa?

Płaca minimalna w Holandii

W Holandii, podobnie jak w wielu innych cywilizowanych krajach, obowiązuje stawka płacy minimalnej. Jest ona rokrocznie zmieniana i uzależniona od wieku. Pełną płacę minimalną musi otrzymać osoba, która w momencie zatrudnienia skończyła 22 lata. W takim przypadku pensja minimalna w 2019 roku wyniesie nieco ponad 1615 euro, co odpowiada blisko 373 euro tygodniówki i około 75 euro dniówki.

Oznacza to, że jeśli masz ponad 22 lata i jesteś zatrudniony w oparciu o pełnoetatową umowę o pracę w Holandii, to szef nie może Ci wypłacać niższej pensji. W sytuacji, gdy jest inaczej, nie akceptuj tego i zacznij działać!

Najpierw rozmowa z szefem

Powinieneś zacząć od ustalenia, dlaczego właściciel firmy wypłaca Ci mniejszą pensję, niż nakazuje to holenderskie prawo. Być może została Ci naliczona jakaś kara, ale masz pełne prawo do tego, by szef osobiście Ci to uzasadnił. Jeśli jednak niższą pensję otrzymujesz od dawna, a nie usłyszałeś pod swoim adresem żadnego zarzutu, to możesz już podejrzewać, że firma zwyczajnie Cię oszukuje.

Porozmawiaj z właścicielem i przypomnij mu o tym, że w Holandii obowiązuje płaca minimalna. Jest duża szansa, że szef lekko się wystraszy, bo przedsiębiorcy oszukujący pracowników są w tym kraju surowo karani. Jeśli jednak taka rozmowa nie przyniesie skutku, poczyń dalsze kroki.

Inspekcja pracy i sąd

W Holandii to właśnie inspekcja pracy jest pierwszą instancją, do której należy się zgłosić w razie powstania jakichś nieporozumień na linii z pracodawcą. Skontaktuj się z urzędnikiem, który po przeanalizowaniu Twojej sprawy podpowie Ci, co należy robić dalej. Możesz to zrobić dzwoniąc do Publicznego Holenderskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zatrudnienia pod numer: (0031) 70 333 44 44. Obsługa działa w języku angielskim, holenderskim i niemieckim.

Pamiętaj!

Skargę na pracodawcę możesz złożyć zupełnie anonimowo.

Jeśli nie masz zamiaru pertraktować z nieuczciwym pracodawcą i chcesz tylko odzyskać swoje pieniądze, możesz od razu skierować sprawę do sądu. Tutaj warto skorzystać z bezpłatnego doradztwa – w Holandii działa kilka instytucji wspierających pracowników w sporach z pracodawcami, np. westwinkel (publiczne biuro pomocy prawnej) czy Jurdisch Loket (punkt porad prawnych).

Przed sądem możesz się domagać wypłaty zaległego wynagrodzenia za okres ostatnich 5 lat. Takie prawo mają również osoby, które nie są już zatrudnione w danej firmie, ale potrafią udowodnić, że były oszukiwane przez pracodawcę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie