Aborcja w Holandii: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Mateusz Rąbalski
22.08.2018

Holandia często jest nazywana „aborcyjnym rajem”. Ten kraj posiada jedne z najbardziej liberalnych przepisów na świecie w zakresie przerywania niechcianej ciąży. Nic więc dziwnego, że mnóstwo kobiet, także niebędących Holenderkami, rozważa poddanie się zabiegowi właśnie w Królestwie Niderlandów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady związane z aborcją w Holandii. Zaznaczamy przy tym, że absolutnie nie promujemy przerywania ciąży, a artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny.

Kiedy można przerwać ciążę w Holandii?

Holenderskie prawo dopuszcza aborcję aż do 24. tygodnia ciąży, przy czym większość klinik podejmuje się zabiegu maksymalnie do 22. tygodnia. Nie ma tutaj znaczenia powód, dla którego kobieta decyduje się przerwać ciążę. W Holandii mamy więc do czynienia z tzw. aborcją na życzenie.

W Królestwie Niderlandów działa obecnie 16 oficjalnych klinik aborcyjnych, ale zabiegowi można się też poddać w jednym z 92 szpitali. Wykaz i adresy placówek znajdują się na rządowej stronie www.rijksoverheid.nl.

Kto może się poddać aborcji?

Bardzo ważne jest to, że legalne przerwanie ciąży na terytorium Holandii jest dostępne dla każdej kobiety, która zamieszkuje w tym kraju. Nie musi przy tym mieć holenderskiego obywatelstwa: wystarczy oficjalny meldunek.

Jeśli aborcji chce się poddać dziewczyna, która nie skończyła 16 lat, musi mieć pisemną zgodę od jednego z rodziców lub prawnych opiekunów.

Procedura aborcyjna

Aby móc legalnie poddać się aborcji, należy najpierw zgłosić się do lekarza domowego i poinformować go o zamiarze przerwania ciąży. Kobieta otrzymuje tzw. ustawowy czas do namysłu, który wynosi 5 dni. Chodzi tutaj o to, aby decyzja nie była podejmowana pod wpływem emocji. Lekarz musi przedstawić pacjentce etapy aborcji i wytłumaczyć jej, z czym wiąże się cała procedura.

Jeśli kobieta nie zmieni decyzji, to po ustawowych pięciu dniach może już zgłosić się do oficjalnej kliniki aborcyjnej i zapisać na zabieg. Uwaga! Pięciodniowy okres „karencji” nie obowiązuje w przypadku ciąży na wczesnym etapie, czyli do 16 dnia.

Ile to kosztuje?

Zabieg legalnej aborcji jest w Holandii bezpłatny, co oznacza, że jego koszty pokrywa ubezpieczenie zdrowotne pacjentki. Oczywiście trzeba je najpierw mieć, ale jest to obowiązkowe dla każdej osoby, która zamieszkuje na terytorium Holandii. Z prowadzonych statystyk wynika, że zdecydowana większość aborcji jest w tym kraju przeprowadzana za darmo, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat przez pacjentkę.

Prawo aborcyjne jest w Holandii bardzo liberalne, a warto wiedzieć, że obowiązuje ono już od lat 80. XX wieku. Bez względu na obowiązujące przepisy trzeba natomiast podkreślić, że przerwanie ciąży zawsze jest dramatem, dlatego w Holandii działa wiele organizacji non-profit udzielających kobietom wsparcia psychologicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie